Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Zamów obrączki ślubne Kraków na obraczki.net.pl

Dla wielu ślub jest nad wyraz emocjonującym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy nowożeńców po wsze czasy, a oznaką ich lojalności, uczucia i oddania są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Dzieje i tradycje związane z obrączkami

Początkowo nie było podziału na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, toteż ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się cząstką obrzędu zaślubin. Niewiele osób wie natomiast, iż mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele wieków później. I chociaż uprzednio bywały przypadki, iż zakładali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojenne wyprawy, niemniej jednak obyczaj ten spopularyzował się szerzej w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż w domu czeka na niego żona, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w wielu krajach, jak przykładowo w Turcji, w Meksyku, we Włoszech czy w Kanadzie, nakłada się je na lewą dłoń, którędy podług niegdysiejszych zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują oraz mierzą obrączki wspólnie, jakkolwiek tradycja mówi, że kobieta nie powinna finansować ich zakupu, gdyż jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki – kiedyś z miedzi, teraz ze złota i platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się mniej krzykliwą stylistyką. Na przestrzeni wieków wykonywano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później wykorzystano do tego metale (takie jak żelazo lub mosiądz) symbolizujące potęgę uczucia. Dziś do ich stworzenia używa się z reguły platyny i złota, które są symbolem ufności w stosunku współmałżonka. Rzecz jasna, są one także w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu przeważnie kupowane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch gatunków złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą też często usługę grawerunku. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]