Co zrobić, żeby uszy nie bolały od kolczyków?

Zdarza się, że po noszeniu kolczyków bolą nas płatki uszu a okolica dziurki jest podrażniona i zaczerwieniona. Jakie mogą być tego przyczyny i jak im zaradzić?

Uczulenie na kolczyki

Zdarza się najczęściej wtedy, kiedy bigle wykonano z dodatkiem niklu bądź innych metali nieszlachetnych, które mogą wywołać reakcję alergiczną. W rzadszych przypadkach, uczulenie pojawia się również na wyroby ze srebra. Na złoto czy platynę, zdarza się niezwykle rzadko. W większości przypadków, będzie trzeba zrezygnować z noszenia tych kolczyków – zwłaszcza, jeśli nie da się wymienić w nich bigli.

Więcej o tym, jak uratować kolczyki, które uczulają.

Reakcja alergiczna na kolczyki będzie oznaczała również (niestety), że podoba sytuacja pojawi się przy bransoletkach czy wisiorkach z tego samego stopu.

Za ciężkie kolczyki

Podobne do alergii objawy pojawiają się również przy noszeniu zbyt ciężkich kolczyków. Każda z nas ma nieco inną tolerancję na obciążenie i różną grubość skóry w płatku ucha. Dlatego dla jednej kobiety większe kolczyki z cięższego stopu nie będą problemem, a inna kobieta nie będzie mogła ich nosić.

Zbyt ciężkie kolczyki naciągają skórę płatka ucha, które może zacząć się z czasem odkształcać i naciągać. Lepiej zatem cięższe kolczyki zakładać tylko na większe wyjścia i ściągać je od razu po powrocie do domu.

Zbyt długi czas bez noszenia kolczyków

Zdarza się, że kolczyki, które niegdyś nie sprawiały nam problemów, założone po długiej przerwie powodują ból ucha. Zdarza się to zwłaszcza wtedy, kiedy kolczyków nie nosiłyśmy przez dłuższy czas.

Jest to reakcja alergiczna organizmu na ciało obce. Uszy trzeba w takiej sytuacji stopniowo przystosować z powrotem do kolczyków, najlepiej wykorzystując jak najmniej uczulające materiały (np. lekkie, złote kolczyki).

Przy dłuższym nienoszeniu kolczyków może się też zdarzyć, że zakładając je naruszymy ostrą końcówką bigla delikatną skórę wewnątrz dziurki. Tworzą się mikrourazy. Jeśli do tego kolczyki nie zostały odkażone przed założeniem, to infekcja gotowa. Jeśli ucho spuchnie, trzeba kolczyki wyjąć i wyleczyć ucho przed ich ponownym założeniem.

Zbyt ciasno zapięte sztyfty

Jeśli odczuwasz ból przy noszeniu sztyftów, upewnij się, że nie zapinasz ich zbyt ciasno. Zbyt mocne dociśnięcie wkrętu może powodować zablokowanie ukrwienia płatka ucha i prowadzić nawet do martwicy. Dobrze zapięty sztyft, pozwala na poruszanie kolczykiem w obrębie dziurki, a sam płatek ucha nie jest ściśnięty.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/porady-i-ciekawostki/jak-nosic-bizuterie/co-zrobic-zeby-uszy-nie-bolaly-od-kolczykow/