Budujesz dom? Nie zaniedbuj izolacji fundamentów

Osłona fundamentów przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć przenikająca mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich struktury, a wykwity pleśni i grzybów z biegiem czasu odbiją się negatywnie na samopoczuciu lokatorów.

Kto wykona zabezpieczenie fundamentów?

Projektując budowę obiektu, powinno się powierzyć przygotowanie najlepszego sposobu hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale także w odnawianiu hydroizolacji w tych już ukończonych. Mają oni wiedzę, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w konkretnym przypadku. Wszak zastosowanie odpowiednich technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Ważna jest także gruntowna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można określić czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda szybko wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje groźba podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po opadach fundamenty stoją w wodzie długi czas).

Metody izolacji fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich osłony przed wilgocią stosuje się różne metody. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budynki tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można izolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nanieść ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin użycie izolacji pionowej i poziomej, która zastopuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów także należy powierzyć profesjonalistom, bowiem nierzadkim błędem niedoświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących wymogów i sposobów aplikacji materiałów izolacyjnych) albo wykorzystanie ich tanich substytutów, nie mających analogicznych własności wodochronnych. Nienależyte ukończenie prac czy użycie materiałów niedobranych do poziomu obciążenia wilgocią może skutkować, że będzie ona nieefektywna.