Hydroizolacja – konieczne zabezpieczenie ścian przed zawilgoceniem

Skuteczne zabezpieczenie budynków przed negatywnym działaniem wilgoci jest bardzo istotne. Nawet perfekcyjnie wykonany, mocny obiekt, zbudowany z wysokogatunkowych materiałów, może ulec destrukcji z powodu działania wilgoci. Stanie się tak, jeśli nie dopełni się obowiązku wykonania hydroizolacji czy też przeprowadzi te prace nieprawidłowo albo z użyciem słabo działających materiałów.

Z jakiego powodu hydroizolacja jest konieczna?

Każdy budynek może mieć kontakt z wilgocią, nie tylko w przypadkach, gdy zbudowany jest na terenie podmokłym. Woda szkodzi zaś wszystkim materiałom budowlanym (przede wszystkim cegłom glinianym) – rozpulchnia je, narusza tynki i sprawia, iż budynek nie tylko jest nieestetyczny przez mokre ściany, lecz również ulega stopniowej destrukcji. Utrudnia to jego używanie, a czasami wręcz, z powodu wilgoci wewnątrz, czyni je niemożliwym do zamieszkania. Z oczywistych względów najmocniej zagrożone destrukcyjnym działaniem wody są fundamenty, które przecież decydują czy obiekt jest stabilny, dlatego ich zabezpieczenie jest szczególnie ważne. Ponadto zawilgocone fundamenty mają wpływ na gorszą termoizolację. Działanie wilgoci i wynikające z tego rezultaty istotnie zmniejszają także wartość budynku, ekonomiczniej zatem ochronić się przed taką sytuacją, wybierając stosowną hydroizolację.

Hydroizolacja trwała i solidna

Do ochrony budynków przed kontaktem z wodą stosuje się różne techniki i materiały, w każdym przypadku jednak, kiedy pragnie się trwałości i skutecznej ochrony, należy zastosować materiały doskonałej jakości, oferowane przez sprawdzonych producentów. W przeciwnym razie po krótkim okresie niezbędna może być wymiana izolacji, jej uszczelnienie bądź naprawa, a to pochłania wielkie środki finansowe i jest dość kłopotliwe.
Jeśli chodzi o typy hydroizolacji, to wykonuje się hydroizolację poziomą i pionową. Pozioma chroni przed wciąganiem wody przez ściany fundamentów, druga zaś chroni obiekt przed wilgocią z zewnątrz.