Nie tylko do zabytków – okna skrzynkowe

Chcesz zamówić okna skrzynkowe? Zobacz tu

Okna skrzynkowe kojarzymy zwłaszcza z zabytkowymi budynkami. Często spotkać je możemy w starych gmachach, wiejskich domkach lub dworkach. Dziś są one wytwarzane w szczególności z przeznaczeniem do montażu w takich budynkach, gdyż zastosowanie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto przy okazji zaznaczyć, iż z uwagi na ich względy wizualne coraz częściej montowane są także we współczesnych obiektach. Szczególnie, że obecne wersje są równie wydajne, co okna wyprodukowane tradycyjnymi sposobami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z czego są wytwarzane?

Jak skonstruowane są okna skrzynkowe?

Określenie okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest pusta przestrzeń. Jest to pewnego rodzaju izolator, który chroni wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach często podzielone są na czworo elementów – dwa u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są zamykane oddzielnie i przed laty były wykorzystywane do wentylowania pomieszczeń. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w budynkach zbudowanych przed laty – chociażby chatach drewnianych.

Okna skrzynkowe – materiały

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne rodzaje, muszą być zrobione z odpowiedniego drewna. Dotąd najczęściej wybierano sosnę i dąb, ale od niedawna ich twórcy wykorzystują także drewno egzotyczne. Gatunki takie jak m. in. meranti są wszak dużo bardziej odporne na wpływ wody, powietrza i ekstremalnych mrozów.

Siedziba firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]