Projekty domów energooszczędnych – jakie cechy się liczą?

Potrzebujesz przygotować projekty domów energooszczędnych? Dobrze trafiłeś! Wejdź na http://barteksitarski.pl/projekty.html

Od pewnego czasu bardzo dużo uwagi poświęca się zagadnieniu oszczędzania energii. Doskonale wiemy już, iż wiele źródeł energii jest nieodnawialnych, co nakłada na nas konieczność zmniejszenia ich zużycia. Z kolei mniejsze zużycie energii zawsze oznacza niższe rachunki. To z tego powodu zrodziła się idea domów energooszczędnych, które obecnie cieszą się rosnącą popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy dom uznać można za energooszczędny?

Najważniejszym elementem w przypadku domów energooszczędnych jest wielkość – im dom mniejszy, tym mniejsze będą powstawały straty ciepła. Z jakiego powodu tak jest? Jest to konsekwencja powierzchni przegród, które pokonuje ciepło. Jeżeli zależy nam na tym, by koszty ogrzewania nie były zbyt wysokie, koniecznie należy zdecydować się na dom o raczej małej powierzchni. Nie należy jednocześnie zapominać, że powierzchnia przegród zależna jest również od tego, jaki kształt ma bryła domu. I w tym wypadku zasada jest niezwykle prosta – im bardziej zwarta jest bryła domu, tym mniejsze są straty ciepła. Wpływ na energooszczędność domu mają również okna. W domach, które zaliczają się do energooszczędnych, nie wolno montować wielkich tafli, które sięgają od podłogi aż do samego sufitu. Okna są wszak w każdym przypadku potencjalnymi punktami, przez które dochodzi do strat ciepła. Takie wielkie okna można wykorzystywać tylko od południowej strony, która jest mocno nasłoneczniona. Absolutnie zakazane jest w domach energooszczędnych umieszczanie dużych okien od strony północnej. Osoby, które nie chcą jednak rezygnować z wielkopowierzchniowych okien, muszą postawić na te, których średni współczynnik przenikania ciepła ma niską wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy z drewna zapewniają ograniczone zużycie energii?

Domy wykonane z drewna też mogą być domami energooszczędnymi. Wszystko uzależnione jest bowiem od zaprezentowanych wyżej elementów. Decydując się na niezbyt duży rozmiar, odpowiednią bryłę nieruchomości oraz solidnie rozmieszczone okna, można mieć pewność, że straty ciepła nie będą zbyt duże.

Siedziba firmy:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]