Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Więcej szczegółów o szalunkach traconych

Szalunki, zwane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Zwykle używa się ich w przypadku wylewania murów betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, by należycie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się także w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie otworów na bramy, drzwi i okna. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i jakim sposobem mogą zdobyć je inwestorzy.

Rodzaje szalunków

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z desek drewnianych lub mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – wielu wykonawców i inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z metalu, drewna bądź sklejki, jak również zestawiać 2 albo 3 surowce. Z reguły jednak wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a strukturę scalają narożniki, belki, głowice ze stali lub aluminium i łączniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy warto?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść pojedynczy obiekt i ekip, które świadczą odmienne usługi. Nabycie wszelkich elementów koniecznych do złożenia szalunku byłoby całkowicie nieopłacalne . Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]