Z czego składają się systemy rynnowe?

Więcej o rynnach plastikowych.

Systemy dachowe tworzy wiele modułów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy więc lekceważyć wyboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – tak samo jak montaż systemów rynnowych. Co wobec tego powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – jakie moduły wchodzą w jego skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu lub pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny metalowe, PCV albo plastikowe – które kupić?

W ofercie sklepów budowlanych dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z kilku surowców – głównie z metalu lub tworzyw sztucznych. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien warto zatem przedyskutować z profesjonalistą.

Siedziba firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08