Co to jest system bankowy SWIFT?

System bankowy SWIFT. Zdobądź więcej szczegółów.

Pomimo, iż praktycznie rzecz biorąc codziennie korzystamy z usług bankowych, masa osób pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji jako riposta Zachodu na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów wydajnego funkcjonowania światowej bankowości.

Co jest największą zaletą systemu SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie znacznie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, lecz nie jedyny używany obecnie system tego typu. Oprócz niego m.in. w Polsce korzysta się również z systemów: SEPA, SORBNET czy Elixir.Na całym świecie wdrożone są także rozmaite systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na terenie jednego kraju.

Czym więc wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich państwach na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tys., ale także domy maklerskie, giełdy oraz sporo innych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku znanych banków, działających w Polsce.

– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]