Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

krajowy system faktur, e-faktura

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., ale finalnie przedsiębiorcom na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – nigdy więcej błędnego odczytywania pól faktur!

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie sformułowaną strukturę danych zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, lecz dla właściwej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu będzie absolutnie zrozumiały. Fakt, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę prowadzi do tego, że bez względu na to których aplikacji księgowych użyją obie strony transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znaczący postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas nagminnie mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia przez aplikacje księgowe informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie fotografii faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na nim zyskają

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur uruchomionemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (system zachowuje dane o dokumentach przez 10 lat), są zwolnieni z wymogu przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i szybciej odbiorą zwrot podatku VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w większym stopniu zapobiega patologiom w sferze podatku VAT, akcyzowego i dochodowego. Watro dodać, że obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednak należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]