Botulinotoksyna, czyli botoks – czym jest i jak działa?

Więcej na temat botoksu w Kielcach na https://tinyurl.com/y397bk4e.

Botulinotoksyna, w skrócie zwana botoksem, to substancja na bazie białka produkowana przez pewien rodzaj bakterii beztlenowych, która na skutek swoich właściwości znalazła ogromne zastosowanie w medycynie, w szczególności estetycznej. Jak wobec tego stosuje się tę neurotokstynę i czy jest to bezpieczne?

Botoks – stosowany w leczeniu kompulsywnego zgrzytania zębami i nadpotliwości

Botulinotoksyna to jedna z najsilniejszych poznanych neurotoksyn, której działanie polega na ograniczaniu sygnałów wysyłanych między tkanką mięśniową a komórkami nerwowymi. To dlatego jego spożycie (przykładowo wraz z niewłaściwie przechowywanym pożywieniem) może być niezwykle niebezpieczne, bo w niektórych casusach kończy się niewydolnością oddechową. Niemniej jednak tenże efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi botulinotoksyna, lekarze od wielu dekad wykorzystują do leczenia schorzeń, w których stwierdza się nadmierne napięcie mięśniowe, np. przy trudnych przypadkach migreny, kurczu wpustu żołądka bądź schorzeniach powodujących nerwowe kurcze. Botox często wykorzystuje się także w leczeniu bruksizmu, to znaczy kompulsywnego tarcia zębami, ponieważ wstrzyknięcie toksyny botulinowej w odpowiednie miejsca obniża napięcie mięśni szczęki, a w konsekwencji powstrzymuje pękanie szkliwa oraz ścieranie się zębów koron zębowych. Botulinotoksyna pomaga też osobom mających problemy z nadpotliwością – aplikowana w miejsca, gdzie ciało produkuje nadmierne ilości potu, potrafi wstrzymać jego wydzielanie się nawet do pół roku.

Jak korzysta się z botoksu w medycynie estetycznej?

Zwykły Polak zazwyczaj botoks kojarzy jednak z zabiegami medycyny estetycznej. I faktycznie, neurotoksyna ta jest tu wykorzystywana w dość szeroko. Stosuje się ją w celu redukcji zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg bezbolesny oraz krótki. Preparat botoksu rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek i wygładza skórę. Z tego powody zwykle stosuje się go do redukcji tzw. “zmarszczki gniewu oraz kurzych łapek tworzących się w pobliżu oczu. Z pomocą botulinotoksyny można również zmniejszyć intensywny łojotok skóry na czole.

Siedziba firmy:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]