Kiedy zgłosić się na wizytę u urologa?

Solidna porcja wiedzy o urologii w Krakowie. Sprawdź koniecznie!

U pokaźnej części pacjentów wizyta u urologa powoduje skrępowanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezmiernie intymne, co powoduje, że pacjenci, którzy zauważyli u siebie niepokojące przejawy choroby, w szeregu przypadków opóźniają o kilka miesięcy wizytę u lekarza specjalisty. Niestety może to rodzić poważne konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z nietrzymaniem moczu? Zapisz się do lekarza urologa!

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają m.in. za wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu protein, czy produkcję hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować mnóstwo przeróżnych objawów, które w szeregu przypadków są ignorowane przez pacjentów w nadziei, że same znikną. Na które więc symptomy należy zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym umówieniem się na badanie urologiczne? Będą to zwłaszcza wszelkie zmiany związane z moczem, czyli jego ciemniejsze zabarwienie, spienienie bądź zauważenie w nim krwi lub ropy, ale również przerywany strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy są także mniej wyraziste, przykładowo ból w okolicy podbrzusza bądź pleców, obrzęk stóp oraz nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni winni zgłosić się do niego jeżeli mają problemy z utrzymaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie) czy gdy zauważą zmiany na prąciu albo jądrach. Wypada także podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci zazwyczaj przychodzą do gabinetu lekarza urologii celem przeprowadzenia biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego organu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), otrzymania porady dotyczącej wazektomii oraz leczenia torbieli nerek, stulejki bądź wodniaka jądra. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają także sporo trudnych zabiegów, takich jak nefrektomia (czyli usunięcie nerki), plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]