Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Dziś natomiast, stosując innowacyjne sprzęty i – w szczególności – efektywne środki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować pacjentom, że zabiegi okażą się całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe jest potrzebne zawsze, jeżeli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich narzędzi, dzięki czemu lekarz jest w stanie dostać się do głęboko położonych warstw zęba. Warto przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technicznie sprzętów. Jakich?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Obok sprzętów ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne są mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba przesyłają do ekranu przed oczami stomatologa, ograniczając niemal całkowicie niebezpieczeństwo różnego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie także sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują także specjalne narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane skrócenie zabiegu i polepszenie komfortu pacjenta.

Leczenie kanałowe a kasa chorych

Rozpoczynając leczenie kanałowe należy wiedzieć, że nie zawsze jest ono fundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom poniżej 18 lat. Pozostali nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy i kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie zaś pełnopłatne. Jeśli jest ono niezbędne, warto udać się do stomatologa dysponującego nowoczesnymi narzędziami i wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci mówią w sieci.