Włókno szklane w stomatologii

Włókno szklane – poliaramidowe ma szerokie zastosowanie w stomatologii, endodoncji, ortodoncji, protetyce, periodontologii. Włókno szklane jest materiałem bardzo trwałym i wytrzymałym.

Zastosowania włókna szklanego w stomatologii

Najczęstsze wskazanie do zastosowania włókna szklanego to wkład koronowo-korzeniowy, umieszczany w kanale korzenia po leczeniu endodontycznym. Negatywnym skutkiem tego leczenia jest zmniejszenie ilości twardych tkanek zęba. Osłabia to w pewnym stopniu korzeń lub korzenie zęba, obniża ich wytrzymałość mechaniczną. Ząb może ulec pęknięciu lub złamaniu, wymaga zatem wzmocnienia. Lekarz stomatolog w wypreparowany kanał korzenia wprowadza wkład koronowo-korzeniowy, wykonany z włókna szklanego, odbudowując na jego bazie pełną funkcjonalność i estetykę zęba.

Kolejnym wskazaniem do zastosowania wkładu koronowo-korzeniowego z włókna szklanego jest konieczność wzmocnienia zęba pod przyszłą koronę protetyczną lub filar mostu, także odbudowa kikuta zęba.

Włókno szklane wykorzystywane w stomatologii może również mieć postać taśm, używanych między innymi do leczenia braków jednozębowych.

W przypadku pojedynczego braku zęba – jeżeli pacjent nie akceptuje preparacji w postaci szlifowania zębów, a jest zbyt mało miejsca aby wprowadzić implant – można zastosować matrycę zęba na włóknie szklanym.

Przy pomocy włókna szklanego można także wykonać szynowanie rozchwianych zębów.

Wykorzystywanie we wskazanych przypadkach włókien szklanych (poliaramidowych) daje zawsze dobry efekt estetyczny i pożądaną odbudowę funkcjonalną.

Zabiegi z użyciem włókna szklanego

Zabiegi z użyciem włókna szklanego są stosunkowo krótkie, mało inwazyjne i dają możliwość łatwej korekty w jamie ustnej pacjenta.

Wszystkie odbudowy i pace stomatologiczne, wykonane z wykorzystaniem włókna szklanego, wymagają przestrzegania zasad higieny jamy ustnej i wysokiej jakości zabiegów higienizacyjnych, które są jednym z ważniejszych czynników warunkujących ich trwałość.

Należy je traktować także jako profilaktykę powikłania w postaci próchnicy wtórnej. Wymagają również okresowych kontroli stomatologicznych.

Autor: lek. stom. Beata Świątkowska

Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/wlokno-szklane-w-stomatologii/