Wyprawy górskie – czego wymaga się od uczestników?

wyprawy górskie, Kilimandżaro wyprawa

Szereg osób spędza swój wolny czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zwykle zaczynają od tras wytyczonych w polskich Tatrach, wraz z upływem czasu jednak przestaje im to wystarczać. Szukają nowych wyzwań – ich marzeniem są wycieczki w coraz wyższe partie gór. Otwarte granice sprawiają, że nawet wędrówki na szczyty leżące w oddalonych od Polski miejscach stają się dzisiaj osiągalne.

Wyprawy górskie – jak się przygotować?

Aktualnie przed miłośnikami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy polskie oraz słowackie Tatry, ale też najwyższe wzniesienia Afryki, Azji oraz Meksyku. Bez wątpienia ogromnym udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest działalność na polskim rynku agencji trekkingowych organizujących wyprawy na Kazbek czy Elbrus. Oczywiście pomoc agencji mnóstwo upraszcza, ale jej przewodnicy nie wdrapią się na szczyty za nas. Wymagana jest wysoka kondycja, która pomoże nam wytrzymać długą wędrówkę z niezwykle masywnym, mającym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem z dobrej jakości wyposażeniem oraz dostosowanym do warunków klimatycznych ubiorem.

Wyprawy w góry – jakie wymagania stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od wszystkich, którzy decydują się wziąć udział w wyprawie górskiej – na Elbrus, Pik Lenina, bazę pod Annapurnąlub Mount Everest – wymaga się określonego doświadczenia w zbliżonych do tego rodzaju ekspedycjach, gdyż im wyżej będziemy się wspinać, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu czy poruszania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się asekurują liną – to warunki, które trzeba koniecznie spełniać. Nie wolno zapomnieć też, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Liczy się zatem zdolność pracy w grupie. Podczas wyprawy w góry konieczne jest pełne podporządkowanie się decyzjom, które podejmowane są przez prowadzącego grupę.

Siedziba firmy:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]