Co warto wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Szukasz silnika szczotkowego? Koniecznie odwiedź tę stronę.
Mnóstwo rzeczy, z którymi stykamy się codziennie i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Ogromne bądź małe, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia odmieniły nasze życie, lecz przeciętny człowiek najczęściej nie ma pojęcia, jak działają te silniki, ani z jakich elementów składają się.
Silnik prądu stałego – zasługa uznanych innowatorów XIX w.
Rolą silników na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od niemal 200 lat i są wspólnym zasługą wielu osób. Do ich konstrukcji, następnie modyfikacji i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego użycia w wszelkiego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz badania cenionych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak między innymi Thomas Edison, Thomas Davenport czy Gaston Planté. Silniki na prąd stały złożone są ze komutatora, rotora, nieruchomego stojana, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne oraz szczotek. Współcześnie często wykorzystywane są także silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego często ulegającego awarii elementu, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za dużą niezawodność, jak również bezgłośne działanie.
Silniki prądu stałego nie tylko do zastosowań przemysłowych
Powiedzieć, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w domu posiadasz czytnik DVD albo w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki DC są częścią sterowanych na odległość pociągów czy samochodów, czyli gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które pewnie sprezentujemy również naszym potomkom. Takie silniki wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, wydobywczej czy budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne staną się codziennością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniczki DC wykorzystują również hobbyści do realizacji najróżniejszych modeli z obszaru robotyki i mechaniki.
Chociaż silniki elektryczne DC o niedużej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach hobbystycznych oraz z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od najlepszych producentów.
Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]