Motoreduktory – co warto wiedzieć o tych układach napędowych?

Potrzebujesz motoreduktorów kątowych? Sprawdź ultrarobotics.pl.

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowane połączenie przekładni mechanicznej z silnikiem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i jak się je stosuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktor wybierzesz bez problemu z katalogu producenta

Motoreduktory umożliwiają skuteczne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w rozmaitych zastosowaniach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście skuteczność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, więc zawsze zauważalna jest nieznaczna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne moduły jak sprzęgła czy hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane zestawy, które da się bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, aby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom danego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a niekiedy miesiące, na drobiazgowe obliczenia i testy różnych zestawów elementów. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do niewielkich, umiarkowanych albo sporych obciążeń, a także do długotrwałego albo krótkotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię kilkustopniową, pozwala otrzymać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Wykorzystanie oraz typy motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z użyciem różnych rodzajów silników (AC, DC, BLDC i bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (z przekładnią walcową).

Nie ma chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to transport, produkcja żywności bądź przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, jak m.in linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, aeratory i kolejki górskie. Szerokie spektrum rodzajów użytych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy spowodowała, iż liczbę możliwych kombinacji, jakie współcześnie mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]