Styl kolonialny – założenia i aranżacje salonu oraz sypialni

Czym charakteryzuje się styl kolonialny we wnętrzach i jakie są jego wyznaczniki? Skąd przywędrowała do nas ta estetyka i dlaczego na stałe zadomowiła się w polskich mieszkaniach? Jak zaaranżować pokój w tym nurcie, np. sypialnię kolonialną lub salon kolonialny? Jakie podłogi pasować będą do kolonialnych przestrzeni? Na pytania związane z tym stylem odpowiadamy w artykule.

Styl kolonialny i jego korzenie

Aby w pełni zrozumieć tę estetykę, warto zapoznać się z historią jej powstania. Termin „kolonialny” powstał od słowa kolonia, czyli osada danego państwa znajdująca się poza jego granicami. Zjawisko kolonizacji na dużą skalę towarzyszyło wielkim odkryciom geograficznym – dotarciu do obu Ameryk, Azji, Afryki i Australii.

Podczas zajmowania odległych terenów, kolonizatorzy zabierali ze sobą cały dobytek życia, w tym wyposażenie wnętrz. Aranżując swoje domy na nowym lądzie, zestawiali umeblowanie przywiezione ze swoich rodzimych stron z lokalnymi przedmiotami. Tak narodził się ten ekspansjonistyczny nurt.

Kolonialny styl – charakterystyka i wyznaczniki

Styl kolonialny zdefiniować można jako europejską elegancję czasów nowożytnych połączoną z etnicznymi elementami z różnych stron świata.

Najważniejszym elementem tego nurtu jest ciemne, egzotyczne drewno – palisander, merbau, mahoń, heban oraz drzewo sandałowe. W kolonialnych wnętrzach takie drewno zestawiane jest z europejskimi gatunkami drzew o ciemnej, głębokiej kolorystyce, np. z dębem czy orzechem. Wspomniane odmiany pojawiają się zarówno na podłodze, boazerii, jak i na meblach.

W tej estetyce ważną rolę odgrywają również naturalne materiały, takie jak len, bawełna, skóra i pleciona trzcina.

Styl kolonialny to także rustykalne barwy zderzające się z energetycznymi kolorami. Subtelne, przygaszone odcienie zieleni, brązów i beżów częstokroć zestawiane są z ognistą czerwienią i pomarańczem.

Bardzo ważną rolę odgrywa umeblowanie. Ponieważ zaludnianie przez Europejczyków „nowych” kontynentów miało miejsce przede wszystkim w epoce nowożytnej, we wnętrzach w stylu kolonialnym wykorzystywane były meble renesansowe, barokowe, rokoko oraz klasyczne. Antyki z tych okresów rekomendowane są także we współcześnie zaaranżowanych przestrzeniach.

Z uwagi na wiktoriańskie wpływy, w kolonialnych salonach i sypialniach pojawiać się mogą również wzorzyste tapety, tkaniny obiciowe oraz dywany.

Styl kolonialny we wnętrzu W stylu kolonialnym aranżowane są nie tylko salony i sypialnie, ale również restauracje czy bary

Aranżacja wnętrz w stylu kolonialnym

Do największych zalet stylu kolonialnego należy jego przytulność, ciepła paleta barw oraz egzotyczna oryginalność. Jak najskuteczniej oddać tę urokliwą estetykę w naszym mieszkaniu?

Styl kolonialny w salonie

W kolonialnym salonie rekomendowane są takie detale, jak klasyczne gzymsy, sufitowe belkowania oraz neoklasyczne kominki w stylu braci Adam.

W takim wnętrzu nie może zabraknąć także antyków lub mebli stylizowanych na renesansowe, barokowe, rokoko czy klasyczne. Mowa np. o krzesłach Chippendale, lustrach w zdobionych ramach oraz komodach w stylu Królowej Anny.

Meble do salonu kolonialnego 3 elementy, które świetnie podkreślą styl kolonialny w salonie

Do takiego wyposażenia warto dobrać orientalne dodatki. Salon kolonialny powinien być bowiem udekorowany egzotycznymi detalami, takimi jak żelazne lampiony, drewniane skrzynie i ażurowe tace.

W przestrzeni dziennej ważną rolę odgrywa również orientalny dywan oraz tekstylia o wzorze marokańskiej koniczyny czy indyjskich słoni.

Styl kolonialny w sypialni

W sypialni zaaranżowanej w tym nurcie najważniejsze jest ciężkie łóżko z drewna np. tekowego. Dla stylu kolonialnego charakterystyczne są modele z tralkami, baldachimem, okuciami i rzeźbieniami.

W strefie nocnej wykorzystać warto także inne meble, wykonane z egzotycznych gatunków drzew. Mowa o zdobionych skrzyniach na giętych nóżkach, mahoniowych komódkach oraz masywnych fotelach ze skórzanym obiciem.

Sypialnia kolonialna powinna być również udekorowana mięsistymi, naturalnymi tkaninami o egzotycznych wzorach. Motyw arabeski może pojawić się na pościeli, a duże kwiaty i pawie na pledzie oraz dekoracyjnych poduszkach. Z kolei szerokie pasy są mile widziane na dywanach z krótkim włosiem oraz na ciężkich zasłonach przewiązanych sznurem z chwostami.

“Kropką nad i” całej aranżacji będzie drewniany wentylator zamontowany na suficie oraz nablatowe oświetlenie z lnianymi lub rattanowymi abażurami.

Sypialnia w stylu kolonialnym

Sypialnia lub salon kolonialny – jaką podłogę wybrać?

Bardzo ważnym elementem tego nurtu są nie tylko meble, dodatki i sztukaterie, ale również drewniane podłogi. W kolonialnym salonie czy sypialni najczęściej wykorzystywane są podłogi wykonane z ciemnych gatunków drewna lub desek zabejcowanych na głębokie odcienie (kasztanowy, czekoladowy, mahoniowy).

Bardzo ważny jest także sam układ poszczególnych elementów podłogi. Do kolonialnych wnętrz polecane są modele o wzorze szerokiej deski jednorzędowej. Posadzką o takiej charakterystyce jest m.in. Seven_4Him z serii dynamicznych podłóg dębowych Jeans Collection.

Odpowiednimi propozycjami są również trójwarstwowe deski pochodzące z kolekcji ręcznie postarzanych podłóg dębowych Timeless Collection. Wśród nich wymienić należy modele:

  • Podłoga drewniana Anioły i Demony 1R z serii Timeless Podłoga drewniana Anioły i Demony 1R z serii Timeless
  • Podłoga drewniana Średniowieczny Zamek Podłoga drewniana Średniowieczny Zamek 1R z kolekcji Timeless
  • Podłoga dębowa olejowana postarzana ręcznie Podłoga drewniana Dom Dusz 1R z kolekcji Timeless

Źródło tekstu: https://blog.balticwood.pl/styl-kolonialny-zalozenia-i-aranzacje-salonu-oraz-sypialni/