Badania operatorów – co się pod nimi kryje?

Skieruj się tu jeśli potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z trwającą długi czas i wyjątkowo wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce zgłębić nasze rodzinne relacje. Jak się jednak okazuje badania te znajdują także zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do pracy osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: na czym polegają?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się istotnie od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne i osobowościowe, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie powinno się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Liczy się szczerość oraz rzetelność zaznaczanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe mają największe znaczenie w przypadku osób planujących pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy poddana badaniom osoba będzie umiała w dość szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają także predyspozycje do koncentracji uwagi, oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu i widzenia przestrzennego. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto je wykonuje?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić jedynie psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, a do tego wymagane jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być cyklicznie powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można stracić prawo do wykonywania zawodu. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]