Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te metody leczenia okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, że nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie części zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek często powtarzających się stanów zapalnych lub zaawansowanej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Dentysta chirurg zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące nieprzyjemne doznania. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.