Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne Bielsko - usługi dostosowane do waszych potrzeb

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu rzutują kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich auta. Szczególnie istotne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji w myśl przepisów muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których badana jest podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości, zdolność szybkiej reakcji i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]