Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu dla wordpress?

Istnieje wiele systemów zarządzania treścią stron internetowych (PHP-Fusion, XOOPS, Umbraco CMS), jednak niewątpliwie w ostatnim dziesięcioleciu większość stron powstaje w oparciu o WordPress. Nic dziwnego, bowiem w przeciwieństwie do innych CMS-ów, nawet hobbysta zbuduje na nim prostą stronę internetową, a Ci którzy mają specjalistyczną wiedzę postawią na WordPress nawet bardzo rozbudowany sklep internetowy.

Czemu WordpPress jest niezwykle popularny?

Zaledwie 15 lat temu WordPress służył głównie jako oprogramowanie, na którym łatwo i szybko można było uruchomić blog. Z czasem możliwości WordPressa rozwijały się, powstały tysiące wtyczek i motywów umożliwiających tworzenie na nim coraz bardziej skomplikowanych stron internetowych, a ostatnio też sklepów (dzięki połączeniu połączeniu z WooCommerce). Obecnie więc ten CMS służy nie tylko blogerom, ale zwłaszcza osobom projektującym strony www, prowadzącym działalność gospodarczą w internecie, właścicielom przedsiębiorstw czy też zarządcom portali społecznościowych. Zasadniczą zaletą WordPressa jest łatwość jego instalacji, możliwość wykorzystania tysięcy szablonów, które pozwalają w mgnieniu oka modyfikować wygląd strony, oraz dostęp do podobnie dużej ilości pomocnych wtyczek, wspomagających m.in. w przekładzie stron, tworzeniu kopii zapasowych, eliminowaniu spamu, optymalizacji strony (SEO), dodawaniu komentarzy, przyśpieszeniu ładowania się strony, wstawianiu formularzy bądź śledzeniu statystyk wizyt na stronie. Warto podkreślić, iż większość wtyczek i szablonów dostępnych jest gratis! WordPress skupia dużą społeczność użytkowników, którzy dbają o ciągły jego rozwój, stąd też cykliczne aktualizacje systemu likwidujące luki w zabezpieczeniach i zapewniające wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Jak znaleźć usługę hostingową na WordPress?

Poszukując hostingu strony na WordPress trzeba powierzyć go dostawcy, który posiada odrębna usługę dla tego CMS. Godny polecenia jest dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPress, zgodny z aktualnymi przepisami dotyczących ochrony danych osobowych i bez ograniczenia transferu. Należy zwrócić uwagę, czy dostawca hostingu dla WordPress korzysta z szybkich i efektywnych dysków SSD, regularnie tworzy kopie zapasowe danych, zapewnia bezawaryjne funkcjonowanie serwera (tj. na poziomie minimum 99%), a w przypadku awarii oferuje dwudziestoczterogodzinne wsparcie techniczne. Nie bez wpływu jest również możliwość kupna i założenia certyfikatu SSL dla strony, udostępnienie darmowych narzędzi do monitoringu działania serwera czy możliwość dodania nielimitowanej liczby kont pocztowych, a wszystko to w oparciu o zrozumiały i rozsądny cennik.