Na czym polegają badania operatorów maszyn

Więcej o badaniach operatorów Bielsko Biała na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/.

Kiedy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zazwyczaj łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą się im poddać. Obowiązek taki prawo nakłada też na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych urządzeń. Dlaczego zachodzi taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są potrzebne?

Ustawa jasno wskazuje, które grupy zawodowe muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Co więcej, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli niedostateczną koncentracją, problemami ze wzrokiem bądź nieodpowiednią reakcją. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i to powoduje, że wykonywanie tego rodzaju testów jest wymagane.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Kontroluje się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także prędkość reakcji, zdolność oceny odległości oraz poziom koncentracji. Istotna jest również przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo wyniki są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku osoby badanej. Zwykle są to 3-4 lata, natomiast dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – 1-2 lata.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]