Rzeźba z brązu w przestrzeni publicznej i nie tylko

Rzeźba jest jedną z najstarszych form artystycznego wyrazu. Pierwsze jej formy pojawiły się już w czasach prehistorycznych i nadal towarzyszą ludziom w rozlicznych sferach naszej egzystencji. Spotykamy je zazwyczaj tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w galeriach, w kościołach oraz w muzeach, ale także w miejscach ogólnodostępnych: w budynkach firm, na placach i ulicach, a nawet w galeriach handlowych. Powszechność rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle duża, że nie całkiem orientujemy się, iż twórczość wychodzącą spod ręki rzeźbiarzy widujemy właściwie codziennie. W naszym artykule podamy parę przykładów świadczących o powyższym.
Rzeźby z metalu w miejscach użyteczności publicznej
Prace rzeźbiarzy, również gdy prezentują sobą ogromne wartości estetyczne oraz artystyczne, często bywają przez publiczność traktowane jako norma – w przestrzeni publicznej (choć nie tylko) są wszak spotykane dosłownie na każdym kroku. Niezliczone pomniki, a także rzeźby ustawiane w przydomowych ogródkach, na ulicach czy w parkach, obecne są wszak w większości polskich miast. Ponad to nierzadko można spotkać je również w licznych budynkach. Są dekoracją na przykład w urzędach, szkołach czy innych gmachach użyteczności publicznej
Metalowe rzeźby. Kto je stworzy?
Podane w poprzednim akapicie przykłady to najczęściej duże, nieruchome rzeźby. Aczkolwiek stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym powszednim życiu. Natomiast pokaźna większość z nich to nieduże prace, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – na przykład nagrody na laureatów konkursów, statuetki okolicznościowe bądź popiersia wykonywane na zlecenie. Projektodawcy rozmaitego rodzaju gal bądź turniejów sportowych mają całkiem łatwe zadanie, gdyż nabycie rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie jest dużym wydatkiem, a ich wykonanie należy po prostu zlecić profesjonalnemu artyście.