Szkolenie z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Podstawowym prawnym aktem w Polsce, jaki dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Również dziś definiuje ona ów termin i mówi, jak powinniśmy z nich korzystać. Według ustawy dane osobowe to każde informacje, które pozwalają na rozpoznanie konkretnego obywatela bez złożonych działań. Do danych osobowych zaliczyć można zatem nazwisko i imię, adres czy numer PESEL, ale również te określane jako dane wrażliwe – między innymi wiadomości o stanie zdrowia, wyznaniu czy ewentualnych wyrokach. O ich bezpieczeństwo należy zatroszczyć się tym bardziej, że dzięki nowym technologiom ich pozyskanie oraz przetwarzanie okazuje się banalnie proste.

Dla kogo jest szkolenie z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Jedne obracają tylko danymi swoich współpracowników, pozostałe natomiast mają dostęp również do danych kontrahentów. We obu sytuacjach specjaliści, którzy się z nimi stykają powinni przejść odpowiednie szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu dowiedzą się, w jaki sposób zagwarantować im ochronę. Okazuje się to bardzo istotne, bowiem po zauważeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo zasądzić dotkliwe kary – po pierwsze finansowe, ale w niektórych sytuacjach także pozbawienia wolności.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – na czym polega

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich pracowników administrujących takiego rodzaju informacjami – są to między innymi pracownicy do spraw rekrutacji, HR bądź archiwów. W jego koszty wliczone są także broszury dydaktyczne, dzięki którym uczestnicy łatwiej przyswoją wiedzę. Po zakończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zapewnić ochronę informacji, uczestnicy otrzymują specjalne certyfikaty. Kursy z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu i zwykle zamykane są tego samego dnia.