Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Chcesz kupić kantar? Wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar to powszechnie używana część uprzęży dla konia. Przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jedna z najważniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. W następstwie tego powinien on być dobrany do zarysu i wielkości głowy zwierzęcia oraz nie powodować u niego uszkodzeń skóry. Jak zatem znaleźć stosowny kantar dla konia? Na które jego właściwości należy zwrócić uwagę?

Co odpowiedniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy taśmowy?

W sklepach dostępne są rozmaite rodzaje kantarów: sznurkowe, skórzane, taśmowe oraz podszywane. Te pierwsze, nazywane również halterami, są rekomendowane ze względu na dużą kontrolę, którą jeździec dzięki nim ma nad koniem. Dla konia dużo bardziej wygodny jest jednakże kantar skórzany lub taśmowy. Dużo wyższy komfort dają kantary podszywane – przykładowo prawdziwym bądź sztucznym futrem, które można ściągnąć celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju wspaniale zapobiega tworzeniu się obtarć, a zarazem pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Kantary produkowane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), który stosują właściciele koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) został z kolei opracowany dla kucy (np. connemara) i roczniaków większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie m.in. dla trakenów, koni arabskich, holsztyńskich oraz huculskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich).

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]