Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Dowiedz się, gdzie kupić łańcuchy samochodowe

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem typy łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w samochodach dostawczych, osobowych, terenowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny), wzorem zaplotu oraz mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi. Rozmaite są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują głównie stal manganową bądź tytanową.

Prowadzenie auta z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną znacznego stresu. By się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, należy też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Siedziba firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]