Smaczna żywność, która wytrzyma wiele miesięcy – o kiszonkach

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o kwaszonce, odnajdziesz na artmankiszonki.pl.

Kiszonki z warzyw są tak głęboko zakorzenione w polskiej kuchni, że w naszym odczuciu jest to wyłącznie słowiański specjał, nieczęsto przygotowywany w innych częściach świata. Jednakże kiszonki lubiane są nie tylko w Europie, ale także w Azji oraz w obu Amerykach.

Kwaszonki słyną ze swoich aspektów prozdrowotnych

Według historyków metoda zabezpieczenia żywności przez ich przechowywanie w soli, w solance bądź w zlewie z octu, znana jest ludziom od ponad czterech tysiącleci. Technika ta najprawdopodobniej nie została opracowana w Europie, a w rejonie antycznej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niskie pH zawiesiny, w której się go zanurza, hamuje rozmnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Paręset lat temu był to świetny sposób, żeby wydłużyć czas zdatności do spożycia ryb, mięsa oraz warzyw niekiedy o kilka miesięcy. W wyniku tego przyjął się obyczaj przyrządzania m.in. kiszonek warzywnych z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszone przetwory z warzyw od początku swojej obecności słyną z właściwości prozdrowotnych, co rzecz jasna jest potwierdzone. Cechują się one np. ogromną zawartością witaminy C, dlatego więc marynarze statków, które miały w magazynie kwaszonki, rzadziej cierpieli z powodu gnilca. Co interesujące, w naszym języku kwaszonki z warzyw określa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt przykładowo z ziemniaków bądź owoców dyni.

Kiszonki na świecie

Najbardziej znanym kiszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany właściwie w większości zakątków świata, także w Kanadzie oraz w Stanach zjednoczonych, gdzie ten typ przetworów warzywnych nie jest nazbyt popularna. Natomiast ogórki kwaszone są tam bodaj nadzwyczaj lubianym składnikiem sandwiczy, hot-dogów oraz burgerów. W naszym kraju obok ogórka, równie popularne są kiszone buraki i kapusta, które wykorzystuje się do przygotowania surówek oraz zup. Ale to nie jedyne warzywa, które można kisić. W innych rejonach świata kisi się m.in. bakłażany, cebulę oraz owoce (np. cytryny), a niekiedy nawet jaja.

Solanka i ocet zmieniają teksturę oraz smak warzyw, dodając im chrupkości i kwaśności. Kwaszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się bazą albo istotnym dodatkiem do niezliczonej liczby przepisów narodowych. Warto wiedzieć, że smak kiszonych przetworów bywa inny w oddalonych od siebie krajach świata, ponieważ zależy on od dodatków do zalewy, których używa się w procesie kwaszenia. W związku z tym ogórek przygotowany wedle standardowej polskiej receptury, będzie smakował inaczej niż ten wyprodukowany np. w Japonii.

Siedziba firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]